Vai zināji, ka agrākos laikos galvotājs jeb galvinieks, lai nodrošinātu aizdevuma atmaksu kreditoram, burtiski ieķīlāja pats sevi? Respektīvi – parāda neatmaksāšanas gadījumā galvotājs riskēja pats ar savu miesu un pat dzīvību. Lai gan mūsdienās galvotāja atbildība ir kļuvusi tikai mantiska, joprojām ir daudzas nianses, ko jāņem vērā:
Galvojums ir atbildības uzņemšanās par citas personas parādu – visbiežāk līgumā norādīts, ka galvotāja atbildība pret kreditoru ir tieši tāda pati kā aizņēmējam. Respektīvi, saistību uzņemšanās brīdi galvotājam jābūt gatavam situācijai, kad jāpārņem daļēja vai pilnīga aizdevuma maksājumu segšana, ja pats aizņēmējs tos neveic. Tātad – pirms uzņemies galvotāja saistības, izvērtē savas iespējas atmaksāt šos aizdevumus nākotnē.
Galvotājam rūpīgi jāiepazīstas ar visiem līguma nosacījumiem, lai, parakstot līgumu, galvotājs būtu informēts par iespējamajām sekām un potenciālo atbildību. Svarīgi ir saprast, ka, parakstot līgumu par galvojumu, tā atsaukšana nav iespējama.
Galvojumam var būt būtiska ietekme situācijās nākotnē, kad pats vēlies noformēt aizdevumu – galvotais saistību apmērs tiešā veidā ietekmē galvotāja kredītspēju.
Rezumējot – galvojuma saistību uzņemšanās ir nopietns lēmums, kas prasa izvērtēt visus iespējamos riskus un sekas.
Neesi lētticīgs un rīkojies gudri!